Żuraw - W Polsce jest on jedynym przedstawicielem. Ma on długie nogi oraz szyje. Waży około 5kg, mierzy 115 cm. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 210 cm. Wykazują się małym dymorfizmem płciowym. Ich pierze niemal na całym ciele ma kolor szaro-popielaty.
Kuropatwa - duży osiadły z rodziny kurowatych. Zamieszkuje niemal całą Europe oraz Środkową Azje. Jego głowa i kark są oliwkowo-szare, a policzki rude.
Karliczka - Wielkość: mniej więcej skowronka. Cechy: podobne do Zielonki, nogi brązowe, dziób bez czerwonej barwy, wyrażne przepaski na bokach. Modulowany świergot. Rzadko występuje i prowadzi skryty tryb życia (wędrowny).
Derkacz (Crex crex) - ptak należący do rodziny chruścieli wielkości około 25cm, o brunatnym upierzeniu, żyjący w trawiastych okolicach Europy i Azji. Ściele prymitywne gniazda z suchych źdźbeł roślin. Żywi się drobnymi bezkręgowcami i nasionami.
Sikora modra (Cyanistes caeruleus ) – jest to gatunek niewielkiego, osiadłego ptaka z rodziny sikorkowatych zamieszkuje on w zależności od podgatunku całą Europę z wyjątkiem północnej Skandynawii, a także część zachodniej Azji. Preferuje przy tym głównie świetliste lasy liściaste i mieszane, rzadziej iglaste, zamieszkiwane również przez dzięcioła dużego, w którego starych, opuszczonych dziuplach gniazduje. Nie jest zagrożona wyginięciem, a w większości krajów jest nawet liczna. Gniazduje on w dziuplach wykutych przez dzięcioła dużego. Ma bardzo liczne lęgi. Pisklęta karmione są głównie owadami. Ich legowiskiem w dziupli jest uwite przez osobniki dorosłe gniazdo, podobne do gniazda sikory bogatki. Osobniki młodociane są równie kolorowe jak dorosłe, jednak są ubarwione inaczej. Nie mają też niebieskiej "czapeczki". Po zakończeniu lęgów zarówno młode, jak i dorosłe, żyją w grupach. Zimą żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym. Odwiedzają też karmniki, ceniąc przede wszystkim słonecznik, orzeszki ziemne i mieszanki tłuszczowo - nasienne. Ustępują jednak przy nich większym bogatkom.
Pożywienie: Zjada owady, pajęczaki i inne drobne bezkręgowce oraz małe nasiona . Wiosną oprócz pokarmu roślinnego je również nektar wierzbowy, pączki i soki drzew, a jesienią jagody.
Gawron (Corvus frugilegus) - zasiedlił on prawie całą Europę, prócz Półwyspu Iberyjskiego i północnej Skandynawii. Dalej jego areał ciągnie się przez Azję po wybrzeża Oceanu Spokojnego. Populacje z chłodniejszych regionów wykonują regularne migracje na południe – do Środkowej i Zachodniej Europy, najdalej dolatując nad Morze Śródziemne. Na większości areału ptak jest jednak osiadły. W Polsce to średnio liczny ptak lęgowy. Spotkać go można w całym kraju, choć rozmieszczony jest nierównomiernie. Gawron to ptak wędrowny, przylatuje w marcu, a odlatuje w październiku lub listopadzie. Z tej rodzimej populacji około 20% ptaków pozostaje w kraju na zimę, a reszta ten okres spędza w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Francji. Zimą na terenie kraju licznie przebywają ptaki pochodzące z północnego wschodu, w niektórych miejscach ich przyloty są masowe. Gawron jest większy niż gołąb, wielkością dorównuje wronie, choć jest od niej smuklejszy. Na całym ciele czarne z fioletowym, metalicznym połyskiem. Bardzo często mylony z krukiem, ale znacznie od niego mniejszy. Obie płci są tej samej wielkości. Ma czarne nogi. Teraz osobniki różnią się od tych w pełni dorosłych nasadą dzioba, która porośnięta jest piórami. Starszym gawronom pióra w tym miejscu się zupełnie wycierają do gołej, szorstkiej, białawej skóry. Ponieważ gawrony są ptakami stadnymi, rzadko spotyka się pojedyncze gniazda lub zaledwie kilka par lęgowych przy sobie. Konstrukcje lęgowe, przypominające duże, dość swobodnie zbudowane koszyki, lokowane są na wierzchołku rozłożystych drzew i w koronach, a ich ilość może dochodzić do tysięcy. Populacje miejskie budują je nie tylko na drzewach, ale i na budynkach. W tych ptasich koloniach na jednym drzewie zwykle znaleźć można po kilka gniazd. Ptaki często nawzajem kradną sobie materiały do budowy gniazd są to głównie patyki oraz gałązki wzmocnione ziemią i gliną z wyścieleniem z sierści, suchej trawy i korzonków.
Wrona – jest to gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych, zasadniczo wędrowny, choć duża część osobników jest już osiadła. Występuje w północnej i wschodniej Europie od Półwyspu Apenińskiego i Łaby po Ural. Pierwotnie specjacja następowała w południowo-wschodniej Europie i w cieplejszych strefach Azji. Gnieździ się na bardziej rozległym terytorium niż czarnowron. Wyraźne wędrówki i regularne koczowanie podejmują przeważnie młode ptaki. W Europie Środkowej w pasie o szerokości kilkudziesięciu kilometrów o rozciągnięciu południkowym wrona występuje wraz z czarnowronem . To powoduje powstawanie tu mieszanych par i mieszańców z różnym udziałem w upierzeniu barwy czarnej i szarej. Ewolucja nie preferuje żadnego z tych gatunków, a i mieszańce nie wykazują większego dostosowania adaptacyjnego do panujących warunków, toteż ta niewyraźna linia graniczna między nimi pozostaje od lat bez zmian. W innym przypadku bardziej ekspansywna forma rozprzestrzeniłaby się stopniowo na terytorium drugiej z nich. Czasem jednak spotyka się osobniki jednego gatunku w głębi areału zamieszkiwanego przez drugi. Są to głównie osobniki młode, które jeszcze nie założyły własnych gniazd i prowadzą koczowniczy tryb życia. Znajdują w nowych warunkach inaczej upierzonych partnerów i osiadają tam już na stałe. Pożywienie - Wszystkożerna, jednak głównie pokarm zwierzęcy – drobne ssaki, ptaki, owady, dżdżownice, ślimaki i inne bezkręgowce, również padlina, nasiona, owoce i odpadki ze śmietników. Czasem zdarza się, że zjadają lęgi innych wron gniazdujących w pobliżu. Dieta uzależniona jest od pory roku i lokalnych zasobów środowiska w którym przebywa. Preferuje gryzonie – norniki, myszy, młode zające, jaszczurki, żaby, pisklęta i jaja ptaków, gąsienice i chrząszcze. Sięgają też po martwe zwierzęta. Wśród roślinnego pokarmu dominują trawy, zboża, ziemniaki, różne jagody, rośliny kapustowate.
Wilga zwyczajna (Oriolidae) – zamieszkuje on umiarkowaną część Eurazji i Afrykę Północną i Zachodnią, gdzie zimuje. Podgatunek nominatywny zamieszkuje Eurazję i Afrykę Północną. Na południowym wschodzie osiąga Iran, a na północy zachodnią Syberię, północny Kazachstan po zachodnie Sajany, Mongolię, Ałtaj, dolinę górnego Irtyszu i Kotlinę Dżungarską. Żywe upierzenie wilgi jednoznacznie wskazuje na tropikalne pochodzenie. Samce tego gatunku uważa się za jedne z najpiękniejszych ptaków w Europie. Rzadko w takiej obfitości i w takim kontrastowym zestawieniu występują jasne barwy. Wilga jest nieco większa od szpaka. Obie płci są podobnej wielkości, choć różnią się barwą. Tęczówki oczu są czerwone, a nogi niebieskoszare. Upierzenie samca na głowie, grzbiecie i spodzie ciała jaskrawożółte, skrzydła czarne z żółtą plamą u nasady lotek dłoniowych, ogon czarny na końcu z żółtymi brzegami. Przez oko przechodzi czarny pasek. U obu płci oczy i dziób czerwone. Samica szarozielono żółtawa na wierzchu, a od spodu białoszary z ciemniejszym podłużnym kreskowaniem, o ciemniejszych oliwkowozielonych skrzydłach i ogonie, który podobnie jak u samca ma żółte brzegi. Ma nieco jaśniejsze skrzydła niż samiec. Wraz z młodymi nie dorównuje jaskrawością samcowi, jednak pozwala jej to doskonale maskować się pośród listowia. Starsze samice bywają tak żółte jak samce, ale zawsze z zielonym. Młode podobne do samicy, ale z żółtobrązowym dziobem, szarobrązowymi nogami i ciemnobrązowymi oczami. Wielkością prawie dorównuje kosowi i jest nieco większa od szpaka. Wilgi latają szybko i falistym torem. Samiec w powietrzu przypomina czarno żółtą strzałę. To ptak płochliwy, rzadko schodzący na ziemię. Jest ruchliwy, często przelatuje z drzewa na drzewo.
Kukułka (Cuculidae) - Zamieszkuje on strefę umiarkowaną i zalesioną część Eurazji i Afrykę od zachodniej Europy i północnej Afryki aż po Kamczatkę i Japonię. W Azji spotykana na południe od krawędzi strefy tropikalnej. W Europie omija tylko Islandię. Przelatuje w kwietniu - maju i sierpniu - wrześniu. Zimuje od środkowej i południowej Afryki aż po Azję Południową. Wyróżnia się 4 podgatunki. W Polsce średnio liczny, miejscami nieliczny, ptak lęgowy. Spotkać i usłyszeć można go na całym niżowym obszarze Polski i w różnych typach krajobrazów - w lasach, zadrzewieniach, na mozaikowo porośniętych drzewami i krzewami terenach rolniczych, ale i w pobliżu trzcinowisk wokół zbiorników wodnych. Jest to ptak o smukłej sylwetce z długim klinowatym ogonem. Spodnia powierzchnia jego ciała jest pokryta biało-szarym prążkowaniem poprzecznym. Samice ubarwione podobnie jak szary samiec, lecz z rdzawym nalotem na szyi, sam rysunek na piórach nie zmienia się. Niektóre samice są rdzawe z ciemnym poprzecznym prążkowaniem na całym ciele. Tęczówki są żółte, mały dziób jest czarny, a u nasady żółtawy. Ma żółte, krótkie nogi. Młode mają szarobrązowe prążkowanie poprzeczne na całym ciele z białą plamą na potylicy.
Jaskółka oknówka (Hirundinidae) - Zamieszkuje on niemal całą Eurazję część północnej Afryki oraz Amerykę Północną. Migruje na dalekie dystanse. Zimuje w Afryce na południe od Sahary, Indiach, Birmie i północnej części Półwyspu Indochińskiego. Ostanie jaskółki widywano jeszcze w listopadzie. Zimą ich w kraju nie stwierdzono. W przeciwieństwie do innych jaskółek W Europie Środkowej populacje oknówek są na stałym poziomie liczebności - na wsiach wprawdzie ich liczność maleje, ale w miastach tych jaskółek znacznie przybywa. Na niektórych terenach ich sytuację lokalnie poprawia fakt stawiania im sztucznych gniazd. Oknówka, podobnie jak inne jaskółki, świetnie, zwinnie lata i w powietrzu spędza każdego dnia wiele godzin. Wznosi się wyżej niż dymówki, rzadziej szybuje, a częściej trzepoce skrzydłami i w powietrzu przelatuje od nich szybciej. Rzadziej natomiast leci tuż nad ziemią. Na ziemię zlatuje tylko po to, by zebrać materiał budulcowy na gniazdo. Chodzi po niej niezgrabnymi krokami. Nocuje w gromadach w koronach drzew i krzewach. Migruje również zwykle grupowo. Nie boi się człowieka , choć pozostaje wobec niego ostrożna. Jaja wysiadywane są przez okres 12 do 14 dni przez obydwoje rodziców. Potem karmią swe potomstwo owadami. Młode po wykluciu pokryte są białym puchem. W pełni opierzone pisklęta, rzekome gniazdowniki, opuszczają gniazdo po 18 do 23 dniach. Umieją już wtedy latać. Przez kilka kolejnych dni jeszcze wracają do gniazda w którym się wykluły. Później żerują blisko kolonii. Zaglądają często do norek, które zajmowane są jeszcze przez inne pisklęta. Tam mogą odpocząć, a czasem nawet otrzymują darmową porcję pokarmu.
Dudek (Upupa epops) - Choć to ptak ciepłolubny zamieszkuje niemal całą Europę oraz środkową i południową Azję. W Europie północna granica występowania sięga Bałtyku i ciągnie się po Jezioro Bajkał. Na zimę ptak opuszcza wyższe szerokości geograficzne i kieruje się na południe. Rozpoznanie płci możliwe jest jednak tylko z bliska. Na głowie charakterystyczny, rozkładany wachlarzowato w okresie godowym, w sytuacjach zagrożenia i przy odlocie lub lądowaniu, rdzawy, ruchomy dwurzędowy czub. Końcówki piór w czubie czarne. Głowa i szyja rdzawo-brązowe, a spód ciała z podłużnymi i ciemnymi plamami. Plecy i pierś czerwonobrązowe, na czarnych lotkach i sterówkach białe i żółtawe poprzeczne pasy, brzuch i podogonie jasne, dziób długi, cienki, rdzawo brązowy z czarnym końcem i zagięty, z uwstecznionym językiem. Skrzydła szerokie i zaokrąglone. Ma ciemnobrązowe oczy i szare nogi.Dudek dorównuje wielkością turkawce i jest nieco większy od szpaka. Ptak jest łatwo rozpoznawalny, zwłaszcza w locie, bo jako jedyny europejski ptak łączy w upierzeniu rdzawą, czarną i białą barwę. Zaskoczony obecnością człowieka dudek nie odlatuje zawsze od razu. Czasem nieruchomieje w pozie w której upodabnia się do barwnej jaszczurki. Dzięki swemu upierzeniu w czasie żerowania zlewa się z otoczeniem.Skraje starych widnych drzewostanów liściastych i aleje drzew w pobliżu rowów, pól i ugorów w obrębie terenów otwartych. W Polsce wybiera często naturalne doliny rzek i krajobraz rolniczy. Lęgnie się na pastwiskach i łąkach z pojedynczo rosnącymi drzewami z dziuplami, gdzie może wydać na świat potomstwo.
Kraska zwyczajna (Coraciidae) – Zamieszkuje on niemal całą Europę , środkową i południową Azję do Himalajów i Ałtaju oraz północno-zachodnią Afrykę. Do niedawna dość licznie gnieździła się w Zachodniej Europie, ale od paru dekad liczba tych ptaków i ich gniazd wyraźnie maleje. W niektórych krajach wyginęła już całkowicie. Stary kontynent jest jednak miejscem, gdzie lęgnie się ich najwięcej. W trakcie swoich wędrówek kieruje się na sawanny południowo-wschodniej Afryki, gdzie ma swoje zimowiska. Niektóre z nich zalatują nad Zatokę Gwinejską lub na samo południe Afryki.
To jedyny przedstawiciel kraskowatych występujący w Europie. Swoje południowe pochodzenie zaznacza kolorowym egzotycznym niebiesko rdzawym ubarwieniem. Brak różnic w upierzeniu samca i samicy, choć u obu płci zmienia się ono w trakcie poszczególnych pór roku.
Skrajna para sterówek kilka milimetrów dłuższa - wystaje z obrysu końca ogona. Wiosną upierzenie jest jaśniejsze i ma intensywniejsze barwy niż jesienią, kiedy to kraski opuszczają miejsca lęgowe. Mają silny, czarny dziób i żółtawe nogi. Młode są znacznie mniej kontrastowe, rzuca się w oczy brak koloru niebieskiego na głowie i tułowiu, choć przypominają dorosłe ptaki sylwetką i brązowym grzbietem. Ich pióra konturowe są jasnobiaławobrązowe i dopiero na zimowiskach nabierają jaskrawszych odcieni. Ptaki poniżej pierwszego roku życia odróżnia się od dorosłych po sterówkach. Starsze, dorosłe ptaki, mają na piórach ciemną plamę i są ostrzej zakończone.
Bocian (Ciconiidae)- Pierwotnie był gatunkiem bardziej związanym z terenami leśnymi. Obecnie zamieszkuje tereny trawiaste, stepy, sawanny, tereny uprawne, tereny bagienne, wilgotne lub okresowo zalewane łąki i pastwiska, okolice jezior i laguny. Lubi rozproszone drzewa, na których może gniazdować lub nocować. Występuje głównie na nizinach, rzadko na wyżynach. Unika terenów zimnych, o częstych opadach atmosferycznych, obszarów wysoko położonych i o gęstej roślinności
W przeciwieństwie do bociana czarnego nie unika siedzib ludzkich i często gnieździ się nawet w środku wsi lub w małych miastach, przeważnie w rejonach z rozległymi dolinami rzecznymi i wilgotnymi łąkami. Pojawia się na wysypiskach śmieci. Mają one upierzenie białe z wyjątkiem czarnych lotek. Nogi i dziób czerwone. Szyja długa, w locie wyciągnięta do przodu. Skóra wokół oczu czarna, tęczówka ciemnobrązowa lub szara. Z uwagi na słabo rozwinięte mięśnie piersiowe częściej posługuje się lotem szybowcowym, czyli wykorzystując powierzchnię swoich skrzydeł i wznoszące, ciepłe prądy powietrzne. Siłą własnych mięśni lata niechętnie i tylko na niewielkie odległości. Sposób lotu jak u bociana czarnego, do wzbicia się w powietrze musi oddać parę podskoków. Odlatuje stadami w sierpniu i wrześniu, a wraca w marcu i kwietniu. Głównie można usłyszeć jego klekot gdy wróci na gniazdo lub w czasie godów, kiedy wygina szyję tak, że głowę kładzie na grzbiecie. Umie też pogwizdywać. Jaja bociana są różno biegunowe , bardzo mało wydłużone, raczej pękate o barwie białej, lekko przybrudzonej o tępym węższym biegunie.
Trznadel modrogłowy (Emberiza celesia)
Występuje w Grecji, Turcji i na Cyprze. Nie pojawia się w Polsce. W okresie zimowym ptaki odlatują do Sudanu i Arabii Saudyjskiej.
Trznadel czubaty (Emberiza rustica)
Ptak ten ma charakterystyczny czubek, za skrzydłami ma rdzawą plamkę, a nad oczami biały pasek. Jego pożywieniem są ziarna. Spotkać możemy go w lasach liściastych na skraju tajgi. W Polsce występuje sporadycznie.
Trznadelek (Emberiza pusilla)
Najmniejszy z trznadli o delikatnej sylwetce. Pasek ciemieniowy, brwi i gardło są koloru rdzawego. Wierzch brązowy z ciemnymi smugami, spód biały z czarnym paskiem po bokach. Dziób drobny i ostry. Występuje w Tajdze i Tundrze a w okresie zimowym w Indiach i Chinach. Żywi się nasionami roślin.
Trznadel złotawy (Emberiza aureola)
Ma głowę czarną z wyjątkiem ciemnobrązowego wierzchu, żółty spód ciała i podgardle. Grzbiet kasztanowy. Na skrzydłach szeroka biała pręga. Zamieszkuje północną - wschodnią Europę(Finlandię, Rosję) i północną Azję. Zimuje w południowo - wschodniej Azji, Indiach i południowych Chinach. Jego pokarmem są nasiona roślin.
Potrzos (Emberiza schoeniclus)
Jest wielkości wróbla, jego upierzenie jest rdzawo brązowe z ciemnymi paskami. Kuper szary, biały wąs i czarne podgardle. Zamieszkują Europę i większą część środkowej i północnej Azji. Gatunek wędrowny, dość często zimuje na zachodzie Polski. Pożywienie składa się z drobnych owadów zbieranych z roślin, nasion traw i chwastów.
Trznadel czarnogłowy (Emberiza melanocephala)
Samica jest szarobrązowa z brudnożółtym spodem ciała. Samiec ma żółty spód ciała i boki szyi oraz kasztanowy grzbiet. Skrzydła i ogon ciemne. Występuje w Turcji, Grecji, Bułgarii i Albanii. Ptak wędrowny, zimujący w Indiach. Żywi się nasionami roślin.
Potrzeszcz (Miliaria calandra)
Upierzenie brązowoszare o spodzie jaśniejszym. Możemy zobaczyć na polach uprawnych, łąkach, pastwiskach. Unika lasów i terenów silnie zadrzewionych. Zamieszkuje południową i środkową Europę, Afrykę północna oraz Azję. Pożywieniem tego gatunku są nasiona zbóż i chwastów oraz drobne owady.
Łuszczyk indygo (Passerina cyanea)
Żyje w wschodniej części USA, Meksyku oraz Ameryce Środkowej. Zamieszkuje skraje lasów oraz zadrzewienia śródpolne. Nazwa tego gatunku pochodzi od intensywnego niebieskiego ubarwienia. Gatunek ten często spotykany jest w domowych hodowlach. Jest to ptak spokojny, odporny i mało wymagający. Ptaka żywi się kanarem, prosem, siemieniem lnianym, makiem i owocami.
Lodówka (Clangula hyemalis) - jest to nieduża kaczka, o krępej sylwetce. Jej ubarwienie zmienia się zależnie od pór roku. Samiec ma wydłużone sterówki i czarny- różowy dziób. Jest najliczniejszą kaczką znajdującą się przy wodach przybrzeżnych Bałtyku. Jest bardzo towarzyska i ruchliwa, tworzy duże ugrupowania.
Markaczka (Melanitta nigra) - jest to ptak z rodziny kaczkowatych, jest nieco mniejszy od Uhla. Samiec jest całkowicie czarny, ma dziób czarny oraz żółtą plamę na wierzchu.Po okresie lęgowym tworzy duże grupy, z daleka od brzegu.
Uhla (Melanitta fusca) - jest to ptak z rodziny kaczkowatych, przeważnie zamieszkuje płytkie jeziora często zarośnięte oraz zatoki. W Polsce spotykany tylko w czasie zimowych wędrówek.
Uhla pstrodzioba (Melanitta perspicillata) - jest to średni ptak wodny z rodziny kaczkowatych. Zamieszkuje Amerykę Północną. Samiec jest czarny, ma białe plamki na czole i potylicy. Waży ok. 900g.
Sierpiec (Bucephala islandica) - ptak z rodziny kaczkowatych, głowę ma czarną z kolorem purpurowym. Na potylicy widać dłuższe piórka, brzuch, szyja, ogon, boki z białymi plamkami. Głowa młodych, jak i samej samicy jest brązowa, dziób żółty.
Gagoł (Bucephala clangula) - jest to ptak wodny z rodziny kaczkowatych, dorównuje wielkością czernicy. Ma dużą głowę z stromym czołem i wysokim wysklepieniem. Od krzyżówki zdaje się być mniejszy. Długość jego ciała to ok. 45–50 cm, a rozpiętość skrzydeł to ok. 75 cm.
Ptaki nie odlatują na zimę dlatego że:
- przystosowały się do tych warunków przez wiele lat
- np. gawrony żywią się wszystkim, co znajdą na ziemi
- również przez dokarmianie ptaków przez ludzi.
Bocian biały (Ciconiidae)
Junko (Junco hyemalis) - ptak z rodziny trznadlowatych. Występuje w północnej części Ameryki Północnej. Zamieszkuje lasy iglaste, brzozowe i tereny pokryte zaroślami osiki. Pokarm stanowią nasiona i owady. Zaobserwowano, że dziób tych ptaków zmienia swoją długość w zależności od pory roku - jest krótszy w okresie odżywiania się nasionami w porze jesienno-zimowej. Jest ptakiem wędrującym. Północne populacje wędrują na zimę do środkowych i południowych Stanów Zjednoczonych, a nawet Meksyku. Sporadycznie zalatuje do Europy Zachodniej. Charakteryzuje go melodyjny śpiew i gwizdanie w czasie lotu. Osiąga 15 cm długości i 27 cm rozpiętości skrzydeł. Upierzenie szarobłękitne z białym spodem ciała i skrajnymi sterówkami. Charakterystyczną cechą jest jasnoróżowy dziób. Wyodrębniono 5 podgatunków tego ptaka (przez niektórych systematyków traktowanych jako odrębne gatunki), które mogą się ze sobą krzyżować w miejscach zachodzenia na siebie areałów ich występowania. Gnieździ się w gęstwinie zarośli lub na ziemi pod zwisającymi gałęziami.
Śnieguła (Plectrophenax nivalis) - ptak z rodziny ziarnojadów (Fringillidae), rzędu wróblowatych, występujący w kilku podgatunkach w północnych rejonach Europy, wyspowo w południowej Hiszpanii, Pirenejach, Alpach, Górach Dynarskich, na Kaukazie, w Iranie, górach Azji Centralnej i Ameryki Północnej. Zamieszkuje kamienistą tundrę, skaliste wybrzeża, odkryte skały w lodowcach i polach śnieżnych oraz wysokie góry. Jest najdalej na północ gniazdującym ptakiem lądowym. Odżywia się w lecie, w okresie lęgowym, owadami i pączkami roślin, w jesieni nasionami traw i krzewów. Gniazduje w głębokich szczelinach skalnych. Samica składa 4-6 jaj, które wysiaduje przez 10-15 dni. Młode pozostają w gnieździe 10-14 dni. Zimuje na południowych krańcach swego występowania. W Polsce nielicznie spotykana w okresie przelotów na zimowiska.
Cierlik (Emberiza cirlus) - duży (długość do 17 cm) trznadel, zalatujący zimą do Polski z północy. Kasztanowe piersi, żółty brzuch, na głowie czarno-żółty rysunek podobny do sikory modrej. Zamieszkuje skraje lasów i zarośla śródolne.
Ortolan (Emberiza hortulana) - ptak z rodziny ziarnojadów, podrodziny trznadli. Występuje prawie w całej Europie, Azji Mniejszej, środkowej i północno-zachodniej Syberii. Zamieszkuje okolice pól uprawnych z pojedynczymi kępami drzew i krzewów, zagajniki, sady i ogrody. Osiąga 16 cm długości ciała. Ubarwienie obu płci jednakowe: głowa popielata, gardziel żółta, wokół oczu żółtawy pasek. Grzbiet rdzawobrązowy, skrzydła i ogon ciemnobrązowe z jaśniejszymi brzegami. Dziób czerwonawy. Odżywia się nasionami zbóż i chwastów, a w okresie karmienia piskląt - owadami i ich larwami. Gniazduje na ziemi wśród kęp traw. Samica składa 4-6 jaj, które wysiaduje przez 11-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 12 dniach. Ortolan należy do gatunków wędrownych. Zimuje w środkowej Afryce i na Półwyspie Arabskim. W Polsce jest nieliczny lęgowo. Objęty ochroną gatunkową.
Modraszka, sikora modra (Parus caeruleus) - ptak z rodziny sikorowatych. Występuje w całej Europie (z wyjątkiem północnej części), w Azji Mniejszej, na Bliskim Wschodzie i w północno-zachodniej Afryce. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, parki, ogrody i sady. Osiąga 12 cm długości i 20 cm rozpiętości skrzydeł. Samiec i samica są jednakowo ubarwione: brzuch żółty, plecy zielonkawe, wierzch głowy, skrzydeł i ogona modry, policzki białe. Przez oko przechodzi czarna pręga. Odżywia się nasionami i owadami. Gnieździ się w opuszczonych dziuplach wyścielonych mchem, wełną, sierścią, włosiem i puchem. Samica składa 7-12 jaj, które sama wysiaduje ok. 13 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 20 dniach. W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym. Nie odlatuje na zimę. Gatunek chroniony.
Sikora bogatka (Parus major) - ptak z rodziny sikorowatych, występujący w kilku podgatunkach prawie w całej Europie i Azji (z wyjątkiem rejonów północnych i północno-wschodnich). Długość ciała 14 cm, rozpiętość skrzydeł 22 cm. Ubarwienie głowy czarne, lśniące, z białymi policzkami, od szyi czarna wstęga poprzez żółty spód ciała aż do ogona. Wyprowadza 2 lęgi w roku. Samica składa 6-14 jaj, które wysiaduje sama przez ok. 14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 2-3 tygodniach. W Polsce sikora bogatka należy do ptaków licznych lęgowo, przelotnych i zimujących. Chroniona.
Kowalik (Sitta europaea) - ptak, przedstawiciel rodziny kowalikowatych, rzędu wróblowych. Długość ciała – 14 cm, rozpiętość skrzydeł – 29 cm, ciężar – 20 g. Zamieszkuje stare lasy liściaste oraz bory i parki, jeśli występują tam drzewa liściaste. Znakomicie porusza się po pniach drzew, często głową w dół. Ma silny dziób, którym wydobywa spod kory drzew owady, nie potrafi jednak samodzielnie wykuć dziupli. Wykorzystuje opuszczone dziuple dzięciołów lub budki lęgowe i wyściela je korą sosny. Gdy otwór wejściowy jest za szeroki, zamurowuje go częściowo gliną, uniemożliwiając drapieżnikom wtargnięcie do środka. W Polsce jest ptakiem lęgowym i zimuje. Chroniony.
Pomurnik (Trichodroma muraria) - ptak z rodziny pełzaczy. Występuje w wyższych górach południowej i centralnej Europy, Iranu i Azji Środkowej na wysokości 2000-5000 m n.p.m. Długość ciała 17 cm. Charakteryzuje się długim, cienkim, lekko zagiętym w dół dziobem, krótkimi nogami i sztywnym ogonem. Podgardle czarne, wierzch ciała i spód popielate, skrzydła czerwone z białymi plamami na lotkach. Białe plamy ozdabiają również skrajne sterówki ogona. Odżywia się bezkręgowcami wyszukiwanymi wśród porostów na stromych urwiskach i w szczelinach skalnych. Gniazduje w zagłębieniach półek skalnych. Samica składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez ok. 21 dni. Sezonowo odbywa wędrówki pionowe - na zimę schodząc z urwisk skalnych w doliny. W Polsce występuje nielicznie tylko w Tatrach. Chroniony.
Pełzacz leśny (Certhia familiaris) - ptak z rodziny pełzaczowatych (Certhidae), rzędu wróblowatych (Passeriformes). Długość ciała – 13 cm, rozpiętość skrzydeł – 20 cm, ciężar – 10 g. Zamieszkuje zarówno obrzeża, jak i wnętrza starych borów mieszanych i iglastych. Dzięki ostrym pazurkom i za pomocą ogona wspina się wytrwale po pniach drzew. Gniazdo zakłada pod odstającymi płatami kory, w szczelinach pękniętych pni, stertach kamieni i w dziuplach. Po okresie lęgowym często towarzyszy żerującym stadkom sikor i raniuszków. W Polsce jest gatunkiem lęgowym. Zimuje. W październiku licznie spotykany podczas przelotów na wybrzeżu, kiedy to osobniki z północy Europy wędrują na południe. Chroniony.
Pełzacz ogrodowy (Certhia brachydactyla) - ptak z rodziny pełzaczowatych (Certhidae), rzędu wróblowatych (Passeriformes). Jest takiej samej wielkości jak pełzacz leśny (Certhia familiaris). Różni się dłuższym dziobem i krótszym pazurem tylnego palca. Zamieszkuje parki, sady, ogrody, aleje starych drzew oraz brzegi lasów liściastych i mieszanych. W Polsce jest ptakiem lęgowym, liczniejszym na zachodzie kraju. Chroniony.
Remiz (Remiz pendulinus) - ptak z rodziny remizów, rzędu wróblowatych. Występuje w środkowej i południowej Europie, centralnej i wschodniej Azji. Zamieszkuje łęgi i wikliny nadrzeczne, zakrzewione groble stawów i obrzeżenia jezior. Osiąga 11 cm długości ciała i 16 cm rozpiętości skrzydeł. Górna część głowy, kark i podbródek popielate. Przez oko biegnie ku tyłowi czarna pręga. Wierzch ciała kasztanowaty, spód szarawy z rdzawym nalotem. Odżywia się owadami i pająkami, a jesienią nasionami trzcin. Buduje charakterystyczne, wiszące, workowate gniazda utkane z włókien roślinnych, puchu topoli i wierzb. Remiz wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Samica składa 6 jaj, które wysiaduje 12-15 dni. Młode przebywają w gnieździe ok. 20 dni. Zimuje na południu Europy, Bliskim Wschodzie i w południowej Azji. W Polsce należy do średnio licznych gatunków lęgowych. Chroniony.
Dlaczego niektóre ptaki zimują w Polsce?
Głównymi czynnikami, które są za to odpowiedzialne, są zmiany klimatyczne i działalności człowieka. Zimy w Polsce z roku na rok stają się coraz łagodniejsze, co nie, które ptaki skłania do częstszych prób pozostawania w kraju na zimę. W razie załamania pogody i nadejścia mrozów szansa na przeżycie takich osobników gwałtownie maleje. Jednak, jeśli uda im się przetrwać, wiosną, jako pierwsze zajmą najbogatsze w pokarm terytoria, zwiększając swoje szanse na odchowanie dużej ilości potomstwa. Najlepszym przykładem skutków działalności człowieka są pozostające na zimę łabędzia nieme. W warunkach naturalnych jest to gatunek wędrowny, zimujący w Europie zachodniej, a od niedawna również na południe od Polski. Jednak dokarmianie w okresie przelotów sprawia że w ptakach zagłuszony jest instynkt wędrówkowy i pozostają w kraju na zimę. Głównym przeciwnikiem dla drobnych ptaków są koty-zarówno zdziczałe, jaki i posiadające domy, lecz puszczane luzem na dwór.
Via Baltica - droga, która ma powstać w ramach I ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego. Jeżeli zostanie wybudowana,to droga przecinać będzie kilka pięknych w skali całej Europy obszarów - Biebrzański Park Narodowy i obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Spowodowałoby to zniszczenie oraz zaburzenie korytarza, którym przemieszczają się zwierzęta. Mogłyby wyginąć wilki, rysie oraz łosie.
Bocian biały ma czerwony, długi i prosty dziób oraz nogi. Bocian porusza się powoli, jakby z dumą. Gnieździ się w pobliżu dużych łąk, na których żeruje. Żywi się przeważnie zwierzętami słodkowodnymi i owadami. Bocian jest przystosowany do brodzenia po płytkich wodach i do biegania po bagniskach, na zimę odlatuje do Afryki Południowej. Przed wyruszeniem w podróż, zbierają się w duże stada. Przylatuje do nas pod koniec marca, najpierw samiec potem samica, często do tych samych gniazd.
Słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos)
Piękny, znakomicie śpiewający ptak, młody słowik uczy się śpiewać od rodziców, gdyż nie jest to zdolność wrodzona. Ptak ten jest łagodnie ubarwiony, na grzbiecie ciemniej niż na spodzie. Zamieszkuje lasy liściaste, parki. Jego gniazdo zawsze jest dobrze ukryte, nisko nad ziemią lub bezpośrednio na niej. Zamieszkuje południową i środkową Europę, zimę spędza w Afryce środkowej.Jerzyki Rząd Apodiformes, Gromada Aves
Jerzyki to bardzo małe ptaki, zamieszkujące cały świat, które większość czasu spędzają w powietrzu. Jerzyki są doskonałymi lotnikami, mają dobrze rozwinięty mostek i długie lotki. Ptaki te potrafią w locie chwycić owada do otwartego dzioba. Jerzyki spajają swoje gniazda śliną, w czerwcu składają od 2-3 jaj w gnieździe, ale po wychowaniu młodych wracają do zimowiska. Żywią się owadami, robakami. Jerzyki są pod ochroną. Czajka (Vanellus)
Czajki żyją przeważnie na terenach otwartych. Ten ptak jest podobny do wielkości gołębia tylko na główce ma mały czubek, który go wyróżnia. Czajki zakładają gniazda na drzewach, jak i na ziemi. Jaja składają przeważnie w kwietniu lub maju. Żywią się głównie drobnymi zwierzętami, żyjącymi na powierzchni ziemi.Wiele z nas pewnie zastanawiało się, „dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów?”
Ptaki odlatują do ciepłych krajów, ponieważ decyduje o tym wiele czynników np.:
- brak pożywienia
- krótki dzień
- mroźne noce
- ujemne temperatury Ptaki zostające na zimę w Polsce:
Wróbel zwyczajnyDzięcioły( białoszyi, duży, mały, zielony)
Sikory (bogatka, uboga, czarnogłowa, północna, czubatka)
Gil zwyczajny
Sroka zwyczajna
Trznadel zwyczajny
Gawron
Wrona
Kos
Sowa
Kolejność wpisywania jest przypadkowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz